تابلو نئون، نمونه ای درخشان و زیبا در تابلوهای تبلیغاتی

استفاده از نور و طرح های رنگارنگ در تبلیغات محیطی و تابلوسازی به عنوان عامل اصلی شناخته می شود. استفاده درست از رنگ ها به خوبی می تواند نظر مشتریان را جلب کند. تابلو نئون را می توان به عنوان قدیمی ترین نوع، در تابلوهای تبلیغاتی معاصر معرفی کرد. از گاز نئون در حرفه های گوناگون استفاده می شود و در تابلوسازی نیز بسیار کاربرد دارد.

پیش از ورود لامپ های LED  و SMD به حرفه تابلوسازی، از گاز نئون در تابلو چلنیوم و دیگر تابلوهای حروف برجسته بسیار استفاده می شد.

این گاز در حالت عادی مایع است اما تحت فشار الکتریکی موجود در شیشه به اتم های گاز تبدیل می شود. یون های مثبت و منفی حاصل به سمت قطب های مخالف جذب می شوند و این جریان باعث ایجاد نور درون شیشه های نئون می شود.

تابلو نئون معمولا با لوله هایی به قطر 5 تا 11 میلی متر و طول 160 سانتی متر ساخته می شوند. البته این اندازه ها بنا به خواست مشتری قابل تغییر هستند.

مراحل ساخت تابلو نئون

  1. طراحی پلات : برای ساخت این تابلو، در ابتدا با توجه به طرح اولیه از تابلو، پلات طرح ساخته می شود. برای ساختن پلات از حرارت ایجاد شده توسط شعله گاز و هوا استفاده می شود. بعد از فرم دادن به شیشه های نئون، مرحله ایجاد روشنایی که الکتروپمپ نام دارد آغاز می شود. در این مرحله از با نصب الکترود ها امکان یونیزه شدن گاز درون لوله فراهم می شود. هر گاز هنگام یونیزه شدن رنگ مخصوص به خود را دارد و می توان از گاز های مختلف در این لوله ها برای داشتن رنگ های گوناگون استفاده کرد.

همچنین می توان از پودر های مخصوصی در لوله های نئون برای ایجاد رنگ های مختلفی از نئون استفاده کرد.

تابلو نئون